Rodzaje łysienia

Łysienie telogenowe
Jest to jedna z najczęściej występującej formy łysienia, która dotyczy mężczyzn i kobiet. Wiąże się ona z różnymi fazami włosa. Wzrost włosów zwany anaganem powinien dotyczyć zdecydowanej większości, ponieważ aż 90% włosów. Faza spoczynkowa, tak zwany telogen, powinien obejmować około 5-15% włosów. O łysieniu telogenowym mówimy wtedy, kiedy proporcje te zostają zachwiane, czyli zdecydowana większość włosów znajduje się w fazie telogenu. Uznaje się, że przyczyny choroby nie są do końca poznanie, choć pewne choroby i stany organizmu mają wpływ na powstanie łysienia telogenowego. Za główną przyczynę podaje się między innymi stresujący tryb życia, zmiany hormonalne czy niedobory pokarmowe.

Łysienie androgenowe
Łysienie to występuje głównie u mężczyzn, ponieważ związane jest z aktywną formą testosteronu określaną mianem dihydrotestosteronu. DHT oddziałuje na mieszki włosowe, atakując je i prowadząc do wypadania włosów. Uznaje się, że łysienie androgenowe to najczęstsza forma łysienia u mężczyzn, która stanowi aż 95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Objawy są zauważalne gołym okiem i mogą wystąpić nawet u bardzo młodych mężczyzn, a niejednokrotnie nawet u dzieci. Linia włosów zaczyna cofać się do tyłu, przez co odsłonięte zostaje czoło oraz skronie. Wraz z upływem czasu łysienie obejmuje całą głowę. To uwarunkowane genetyczne łysienie możliwe jest do wyleczenia. Najbardziej skutecznym sposobem są oczywiście przeszczepy włosów, choć stosuje się również leczenie przy pomocy lasera, preparatów leczniczych czy specjalistycznych kosmetyków.

Łysienie plackowate
Ten rodzaj łysienia występuje zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Choroba zauważalna jest gołym okiem, ponieważ na skórze głowy zaczynają pojawiać się nieestetyczne placki, które po pewnym czasie mogą łączyć się z sobą. Przyczyny choroby mogą być różne, najczęściej uznaje się za nie długotrwały stres, reakcje autoimmunologiczne czy hormonalne. Choroba może doprowadzić do całkowitego wyłysienia, również jeżeli chodzi o inne owłosione miejsca na ciele, niemniej jednak dzieje się tak tylko w około 7% przypadków.


Comments are closed.