Co ma selen do… włosów?

Czasem ciężko nas przekonać do tego, że łykając pewne witaminy możemy wspomóc swój organizm. Dotyczy to również naszych włosów.

Dziś kilka słów o selenie. Ciekawostką jest, że ten pierwiastek został odkryty w 1817 roku, ale początkowo był uważany za… truciznę! Nie interesował on naukowców też głównie z tego powodu, że w przyrodzie występuje w śladowych ilościach, więc i jego rola w diecie była pomijana. Tymczasem okazało się, że selen nie tylko nam nie szkodzi, ale wręcz pomaga. W latach 60. XX wieku odkryto bowiem, że przyjmowany w jedzeniu lub suplementach wpływa na kondycję włosów. Gdzie znajdziemy więc selen? M.in. w owocach morza i rybach (np. łosoś i tuńczyk), w orzechach brazylijskich, nasionach słonecznika, czosnku i cebuli, a także w chlebie razowym czy drożdżach. Jeśli mamy niedobór selenu, możemy czuć się osłabieni i zmęczeni, a nasza odporność leci na łeb, na szyję. Mała ilość tego pierwiastka w diecie może skutkować również pogorszeniem się stanu włosów. Stają się wtedy bardziej łamliwe, przesuszone i w efekcie mogą zacząć wypadać, a przecież łysienie z powodu jakiegoś niedoboru, a w konsekwencji przeszczep włosów, to ostatnia rzecz, której byśmy sobie życzyli. Na szczęście w aptece możemy znaleźć znakomity wybór suplementów diety, które łączą w sobie siłę selenu i cynku, a ten duet ma niebagatelne znaczenie dla naszych włosów, a także skóry i paznokci.

Ponadto wpływa na prawidłowe działanie tarczycy oraz pomaga usuwać wolne rodniki. Jego rola jest nie do przecenienia, jeśli chodzi o profilaktykę w miażdżycy i chorobach krążenia. Działa dodatkowo na prawidłowy rozwój płodu, dlatego lekarze często polecają je kobietom w ciąży.

Jeśli więc zauważyliśmy niepokojące objawy wyżej wymienione, a nasza czupryna pozostawia wiele do życzenia lub widzimy przed sobą widmo przeszczepu włosów, to prawdopodobnie powinniśmy uzupełnić naszą codzienną dietę właśnie w ten pierwiastek chemiczny, póki jeszcze nie jest za późno. Kondycja włosów w dużej mierze zależy bowiem od naszej diety. Czy naprawdę selen jest pomocny włosom? Jak najbardziej. Ale trzeba się o tym przekonać samemu, żeby ostatecznie uwierzyć i poczuć na własnej skórze i włosach jego dobroczynne działanie.


Comments are closed.