Kształt twarzy a fryzura

O ile w przypadku mężczyzn fryzura często jest bagatelizowana, bo przecież można się ostrzyc na krótko i mieć spokój, o tyle w przypadku pań spawa nie jest już taka prosta.

Kobiety od wieków dążyły do tego, by ich włosy prezentowały się jak najlepiej i starały się dobierać fryzurę nie tylko do panującej mody, ale i do własnego kształtu twarzy. Do tej pory jednak wiele z nich ma spory problem, by dopasować odpowiednie cięcie, a jak wiadomo dobrze dobrana fryzura to podstawa atrakcyjnego wyglądu. Na nic wyprasowany strój i nienaganny makijaż, kiedy nasz czupryna pozostawia wiele do życzenia. Badania wykazują, że mężczyźni największą uwagę skupiają na kobiecych dłoniach, twarzy i włosach właśnie. Kiedy nie są zadbane, a fryzura nijak ma się do buzi – kobieta staje się wtedy mniej atrakcyjna w ich oczach. A w końcu panowie są przecież wzrokowcami.

Jak więc sprawić, by nasza uroda współgrała z naszymi włosami? Znamy kilka cennych wskazówek, dzięki którym już nigdy nie wyjdziemy niezadowolone od fryzjera. Poza tym dobór fryzury może okazać się świetną zabawą, a wiedza na ten temat może być bardzo przydatna.
Warto wiedzieć, że nawet najmodniejsza w tym sezonie fryzura na nic się zda, jeśli decyzję o jej posiadaniu podejmiemy pod wpływem chwili, a potem będziemy przeklinać na czym świat stoi podczas codziennej stylizacji, a co gorsza – w lustrze zobaczymy, że jednak w ogóle nie pasuje nam do twarzy. Co robić? Rwać włosy z głowy? Nie, przecież nie chcemy doprowadzić do łysiny i do rychłego korzystania z przeszczepu włosów. Jak więc dobrać fryzurę? Jeśli nie mamy zaufanego fryzjera – stylisty, który ma doświadczenie w jej doborze albo nie dysponuje on w swoim salonie odpowiednim programem do jej dopasowywania, to najlepiej zdecydować się na cięcie do ramion. Taka długość włosów sprawdza się niemal przy każdym typie urody i kształcie twarzy, więc jest uważana za uniwersalną. Podobnie ma się sprawa z tzw. „long bobem”. Trzeba pamiętać, że przy doborze fryzury najważniejsza jest geometria. Cięcie ma spełniać dwie role: podkreślać mocne strony twarzy i maskować te słabe. Dobre obcięcie włosów może więc spowodować, że zniknie zbyt szerokie czoło, a twarz wyda się bardziej pociągła.

Dobieranie fryzury zacznijmy przede wszystkim od rozpoznania kształtu swojej twarzy. Wiadomo, że każdy człowiek ma inną twarz, ale można wyszczególnić kilka charakterystycznych typów kształtów twarzy. Główną zasadą jest poszerzanie podłużnej twarzy i wyszczuplanie twarzy szerokiej. A oto konkretne fryzury, jakie możemy sobie zafundować, mając poszczególne typy twarzy:

Twarz okrągła – przypomina koło, gdzie długość jest zbliżona do szerokości. Najlepsze fryzury do twarzy okrągłej to te, które nadają twarzy nieco węższy wygląd. Z tego powodu raczej odpada posiadanie grzywki, ponieważ dodatkowo skróci ona twarz. Jedyne rozwiązanie, gdy upieramy się jednak przy grzywce, to cięcie pod ukosem lub cięcie proste, ale tylko wtedy, gdy włosy są uniesione na czubku głowy. Dobrym pomysłem przy okrągłej buzi są po prostu krótkie włosy. Na pewno należy unikać klasycznego boba, który poszerzy twarz przy skroniach, co będzie wyglądać wyjątkowo źle.
Twarz owalna – jej kształt jest podłużny, zazwyczaj z lekko zaokrąglonymi policzkami i łagodną linią włosów nad czołem. Twarz jest bardziej dłuższa, niż szersza, a czoło i szczęka mają mniej więcej tę samą szerokość. Dobieranie fryzury do twarzy owalnej jest bardzo proste, ponieważ w tym przypadku większość fryzur wygląda korzystnie. Unika się raczej fryzur, które zasłaniają ten kształtny owal uważany za ideał.
Twarz – serce lub trójkątna – ten uroczy kształt jest szeroki w rejonie czoła i kości policzkowych, ale dość wąski w okolicach szczęki. Unikamy fryzur z ciężką grzywką, która dodatkowo poszerzy nam czoło. Często dobiera się fryzurę długości do brody, by w tej części lekko poszerzyć buzię.
Twarz kwadratowa – tu możemy wyróżnić szerokie czoło i kwadratową szczękę, a naszym zadaniem będzie nadanie twarzy nieco łagodniejszego wyglądu. Aby więc złagodzić rysy, warto zdecydować się na ukośne grzywki i krótkie lub średniej długości włosy. Unikamy za to cięcia „na pazia” z ciężką grzywką, ponieważ ta fryzura jedynie wyostrzy mocne kontury.
Twarz – diament – ten rzadko opisywany rodzaj kształtu twarzy charakteryzuje się wydatnymi i szerokimi kośćmi policzkowymi oraz dosyć szerokim czołem i brodą. Idealna fryzura to na przykład bob lub założenie włosów za uszy, co pięknie wyeksponuje kości policzkowe. Unikamy tu krótkich fryzur z bujnymi włosami na czubku głowy.

To co? Idziemy do lustra i oceniamy kształt twarzy? Z pewnością ta „ściąga” pomoże nam uporać się w odpowiednią fryzurą i uniknąć włosowej wpadki.


Comments are closed.