Włosy damskie, włosy męskie

Czy w ogóle różnią się między sobą? Na pierwszy rzut oka tak. Wielu ludzi uważa, że te męskie są grubsze, mocniejsze i sztywniejsze. Tymczasem włosy u pań i panów nie różnią się zbytnio.

Ta obiegowa opinia, że włosy męskie są inne niż damskie to również wpływ reklam i produktów do pielęgnacji włosów. Wystarczy spojrzeć na popularny szampon na literę „S”, gdzie na opakowaniu widnieje mężczyzna. Wprawdzie nigdzie na etykiecie nie jest napisane, że to szampon przeznaczony tylko i wyłącznie dla panów, ale w drogerii właśnie najczęściej po ten szampon z „facetem na okładce” sięga męska płeć. Czy to oznacza, że kobiety nie mogą go używać? Rzeczywiście, pachnie nieco „męsko” i intensywnie, co by znaczyło, że grupą docelową tegoż produktu jest mężczyzna, co oczywiście nie jest prawdą. Bo męskie i damskie włosy mogą być myte tymi samymi szamponami. Nawet skład szamponów nie przeświadcza o tym, kto może ich używać, a kto nie.

Jedyne czym się różnią włosy męskie od damskich to sposób ich pielęgnowania i problemy z nimi związane. Rzeczywiście częściej to panowie zgłaszają się do klinik na zabiegi przeszczepu włosów, za to panie wcześniej siwieją, choć nie jest to regułą.

No dobrze – niby włosy męskie nie różnią się od damskich, bo funkcjonowanie skóry na głowie i wzrost włosa działa tak samo u obydwu płci. Ale przecież ogólnie włosy wszystkich ludzi na świecie czymś się na pewno różnią i nie chodzi tu o kolor czupryny. Włosy różnych osób na całym globie z całą pewnością mają inną strukturę, ale jest to przede wszystkim kwestia genów, wynikających z różnicy ras i regionów zamieszkania oraz… metod dbania o włosy. Różnice będą widoczne idealnie, gdy spotykają się przedstawiciele różnych państw,  ponieważ odmienność włosów nie jest uwarunkowana w najważniejszym stopniu różnicą pomiędzy mężczyzną a kobietą, ale właśnie miejscem z którego pochodzą i rasą, której są przedstawicielami. Wyobraźmy sobie stojących obok siebie obywateli Mongolii, Szwecji i Kenii. Abstrahując od koloru skóry, od razu widać różnice pomiędzy owłosieniem na głowie każdego z nich.

Warto wspomnieć, że wygląd włosów determinowany jest w dużym stopniu również kulturą oraz sposobami pielęgnacji. Włosy pań, które farbują włosy, będą wyglądały inaczej niż panów, którzy raczej tego nie robią. Panowie zaś są bardziej podatni na łysienie i częściej korzystają z zabiegów transplantacji włosów niż panie. Z kolei struktura włosów pań z Indii będzie się różnić od tej europejskiej. Tamtejsze kobiety od dziecka są uczone dbania o swoje włosy jak o cenny skarb. Olejki, powolne rozczesywanie i rytuały są tam na porządku dziennym. Nie bez powodu to właśnie ich włosy wykorzystuje się do tworzenia peruk i tresek, gdyż ze względu na swój niesłychanie zdrowy wygląd są cenionym surowcem i to na całym świecie.


Comments are closed.