Metoda FUT

FUT-Follicular Unit Transplantation jest obecnie podstawową metodą w chirurgii odtwórczej włosów.

FUT szczególnie polecany jest dla pacjentów , którzy oczekują gęstych włosów po przeszczepie i jednocześnie tolerują obecność linijnej blizny, najczęściej mało widocznej przy zastosowaniu odpowiedniej techniki zabiegu.

W technice FUT można odwzorować w stosunku 1:1 miejsce dawcze z miejscem biorczym włosów.

Transplantacja włosów metodą FUT jest komfortowym zabiegiem zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet.

Przed zabiegiem wykonywana jest dokładna ocena miejsca dawczego oraz określany zostaje zakres przeszczepianych włosów. Wykonywana dokumentacja fotograficzna zapewnia pełną anonimowość.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym- nasiękowym. Dr Sandelewski używa specjalnie przygotowanego roztwory znieczulającego, co ogranicza występowanie efektów ubocznych znieczulenia do minimum.

Do zabiegu wystarczy tylko ogolić włosy w miejscu pobieranego strip-a(paska skóry) o szerokości ok. 1,5 cm i długości do ok. 30 cm- w zależności od ilości pobieranych jednostek włosa- unitów.

Dzięki temu po zabiegu miejsce pobrania staje się niewidoczne, gdyż zakrywają je długie włosy.

Znieczulenie dokonywane jest w pierwszej fazie w pozycji siedzącej. Przy użyciu cieniutkiej igły 30G wprowadzany jest punktowo roztwór znieczulający w miejsce, z którego włosy będą pobierane. Następnie po kilku minutach podawane są kolejne mililitry znieczulenia. Po odczekaniu ok. 20-30 min pacjent jest proszony o położenie się na brzuchu.
Dr Sandelewski pobiera z okolicy potylicznej odpowiedniej szerokości i długości pasek skóry-strip zawierający odpowiednią ilość włosów do przeszczepu. Następnie uzyskany strip przekazywany jest do dalszego przygotowania..

Miejsce po pobraniu strip- a zszywane jest szwem ciągły. Dzięki zastosowaniu specjalnej techniki –tzw. trichophytoic closure blizna w miejscu pobierania włosów jest z daleka niezauważalna.

Należy jednak pamiętać, że każda , nawet najlepiej zamknięta rana nie może poddana być napięciu. Wobec tego po zabiegu należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego przez okres ok. 1miesiąca.

Każdy przeszczepiany transplant-jednostka włosa zostaje odpowiednio podzielony i przygotowany do przeszczepu pod stereoskopowym mikroskopem. Stosowane mikroskopy zapewniają precyzję i „wyprodukowanie” najbardziej zdrowych włosów do przeszczepu.

Podczas wykonywania otworków do transplantacji w miejscu łysiny pacjent wygodnie siedzi i może ten czas poświęcić na oglądanie filmów, czytanie gazet, czy tez rozmowę z dr Sandelewskim i jego załogą.

W przygotowane otworki wkładane są uprzednio przygotowane transplanty według wcześniej zaplanowanej linii.

Po zabiegu na miejsce rany po pobraniu stripa zakładany jest niewielki opatrunek. Miejsce z przeszczepionymi włosami zostaje pokryte specjalnymi maściami i płynem dezynfekcyjnym.

Po tak wykonanym zabiegu transplantacji włosów techniką FUT pacjent może sam udać się do domu.