Przeszczepy włosów Przeszczep włosów u kobiet Angel system - wypadające włosy Hair max - po przeszczepie włosów Medycyna estetyczna Przeszczep włosów Przeszczep włosów estetycznie Top Doradca
powered by Estheticon.pl

Przeszczep włosów

Przeszczep włosów to zabieg chirurgiczny, który stanowi obecnie jedyną sprawdzoną, godną polecenia metodę leczenia, która zapewnia naturalne oraz trwałe efekty.

Pierwsze przeszczepy włosów zapoczątkowano w XIX wieku, stosowano wtedy przesunięte płaty owłosionej skóry głowy.

W 1822 roku niemiecki chirurg Johann Dieffenbach zaproponował jako pierwszy ideę przeszczepów włosów.. Natomiast w 1939 roku japoński lekarz Okuda zastosował przeszczep włosów w praktyce, jako użycie wolnych fragmentów skóry w rekonstrukcji brwi i oparzonych okolic twarzy i głowy. W leczeniu łysienia androgennego u mężczyzn przeszczep opisał i zastosował amerykański dermatolog Norman Orentreich., który jest twórcą teorii „ donor dominant”. Teoria ta mówi, że przeszczepione włosy w okolicę biorczą zachowują swoje cechy okolicy dawczej.

Pierwsze przeszczepy włosów miały średnicę 4-5 mm, co powodowało nienaturalny efekt wzrostu włosów. Mikro przeszczepy, które znacznie poprawiły efekt estetyczny zabiegu pierwszy zastosował fiński chirurg Rolf Nordstrom. On, jako pierwszy rozpoczął wykonywać zabiegi przekraczające 1000 transplantów podczas jednej sesji. Kolejnym etapem w wykonywaniu zabiegów przeszczepu włosów było używanie mikroskopu do uzyskiwania pojedynczych mieszków włosowych.

Obecnie standardowe zabiegi są wykonywane w ilości ok 2000 unitów włosów podczas jednego zabiegu.

Zabieg przeszczepu włosów stosowany jest zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

Mieszki włosowe pochodzą z okolic nie podlegających łysieniu tj tylnej i bocznej części głowy, ponieważ tam są one niewrażliwe na męskie hormony. Pobrane z tych miejsc włosy nie wypadają. W szczególnych przypadkach okolicą dawczą jest owłosiona skóra twarzy, pach, klatki piersiowej, łona, nóg. Przeniesione w łysiejące miejsca mieszki włosowe zachowują swoje właściwości i dlatego mamy gwarancję, że te włosy nie wypadną do końca życia. Na tym polega cała idea przeszczepiania włosów.

Z obserwacji owłosienia na głowie wynika, że włosy rosną w zespołach składających się z jednego do czterech mieszków włosowych. Obecnie przy wykonywaniu zabiegu przeszczepia się te zespoły-jednostki włosa co daje naturalny efekt kosmetyczny.

Aby uzyskać naturalny i optymalny efekt końcowy zabiegu należy odpowiednio dobrać metodę zabiegu. Obie metody są efektywne, inaczej wygląda przygotowanie i przeprowadzenie zabiegu.

Zabiegi przeszczepu włosów wykonywane są trzema metodami:

  1. Metoda FUT – jest obecnie podstawową metoda przeszczepu. Polega ona na pobraniu z okolicy potylicznej paska skóry o odpowiedniej długości i szerokości, który zawiera odpowiednia ilość włosów do przeszczepu. Uzyskany fragment skóry jest dzielony pod mikroskopem na pojedyncze unity włosa. Zaletą tej metody jest krótszy czas trwania zabiegu i uzyskanie dużej liczby unitów włosów podczas jednego zabiegu ok 2000-4000. Metoda ta jest bardziej preferowana dla osób, którzy noszą dłuższe włosy oraz tolerują obecność linijnej blizny. Dzięki zastosowaniu specjalnej techniki szycia blizna jest mało widoczna. Technika ta pozwala na zmniejszenie szerokości blizn,y a także pozwala na wyrastanie włosów przez nią. Aby całkowicie zakryć interwencję chirurgiczną, w metodzie FUT wystarczy zapuścić włosy.
  2. Metoda FUE– główną istotą tej metody jest pobieranie poszczególnych jednostek włosa tzw unitów, każdego oddzielnie podczas tej samej sesji. Poszczególne unity włosa są pobierane oddzielnie za pomocą specjalnych urządzeń , zakończonych igłą o średnicy 0,8-1,00mm. Po pobraniu unity są umieszczane w okolicy biorczej. Zaletą tej metody jest pozostawienie mikroskopijnych otworków , które są rozproszone w okolicy dawczej. Do zabiegu ta metodą włosy z miejsca dawczego muszą być zgolone na wysokość 2-3 mm.
  3. Metoda BHT to obecnie nowy kierunek w rozwoju zabiegów przeszczepu włosów. BHT to rodzaj FUE, w tej metodzie włosy są pobierane z innych części ciała niż głowa tj broda, klatka piersiowa m pachy. Metodę tą stosuje się gdy jest niewystarczająca ilość unitów włosa potrzebnych do uzyskania oczekiwanych efektów.

Zabieg przeszczepu włosów wykonywany jest w przypadku:

  • łysienia androgenowego u mężczyzn
  • łysienia androgenowego u kobiet
  • łysienia pourazowego
  • łysienia po leczeniu stanów zapalnych skóry głowy
  • blizn pooperacyjnych
  • ubytków owłosienia okolicy brwi, rzęs, wąsów, brody